Przekaz dalej

Sam tytuł sugeruje, że przesłanie AA- główny cel Wspólnoty AA „ niesienie posłania wszystkim tym, którzy jeszcze cierpią” najlepiej się ziści poprzez przekazywanie i dzielenie się swoim doświadczeniem: kim byłam, co się wydarzyło i kim dzisiaj jestem. Jest to opowieść o losach życia jednego z założycieli Wspólnoty AA Billa Wilsona. Opowiada ona jak pod maską braku dojrzałości pędził przez życie próbując zająć zawsze pierwsze miejsca. Następnie losy uzależnionego bohatera wiodą przez Wall Street, mówią też o jego wielkiej i niezwykłej miłości do żony Lois i jej ogromnym wsparciu. Gotowość do podjęcia leczenia powoduję, że doznaje on przeżycia duchowego, po którym to szuka drugiego alkoholika. Rozmowa z nim w 1935 roku daje początek wielkiej Wspólnocie AA, której pozostaje wierny do końca, całkowicie jej oddany i gotowy zawsze służyć drugiemu cierpiącemu człowiekowi.

„Bill całe swoje życie poświęcił idei rozwoju. Zawsze ochraniał, wspierał i promował zmianę i rozwój w sobie i w innych, w porządku wydarzeń i warunków- i pod tym względem nie miał sobie równych. Psychoanalitycy twierdzą zgodnie, że tym, czemu większość ludzi najgwałtowniej się opiera, jest zmiana, i są oni w stanie zrobić wiele dla zachowania status quo.”

(,,PRZEKAŻ DALEJ''; str. 422)

„Nigdy nie zapomnę, kiedy pierwszy raz spotkałem Billa Wilsona. Byłem trzeźwy od paru miesięcy i czułem się tak bardzo podekscytowany i przejęty spotkaniem oko w oko ze współzałożycielem, że wprost zalałem go potokiem słów o tym, jakie znaczenie ma dla mnie trzeźwość i jak bardzo jestem mu wdzięczny za stworzenie AA. A kiedy zamilkłem wyczerpany, wziął moją rękę w swoją i powiedział po prostu < przekaż dalej>.”

FRAGMENT LISTU DO G.S.O. jednego z uczestników Wspólnoty AA.